Biyoistatistik Anabilim Dalı

Akademik Kadro
BİYOİSTATİSTİK  ANABİLİM DALI BAŞKANI Prof.Dr.Dr.Rian DİŞÇİ
 
Prof.Dr.Ahmet DİRİCAN
Araş.Gör.Dr.Sevda ÖZEL
Tarihçe

Biyoistatistik (Biyometri) dersi, 1950’li yıllarda ülkemizde ilk olarak,  İstanbul Tıp Fakültesi’nde Prof. Dr. Sıtkı VELİCANGİL tarafından Hijyen dersleri içerisinde verilmeye başlanmıştır. Biyoistatistik ve Demografi  Bilim Dalı ülkemizde  ilk kez 1982’de fakültemizde kurulmuş, 2009 yılında ise bilim dalımız “Biyoistatistik ve Tıp Bilişimi Anabilim Dalı” adıyla fakültemiz Temel Tıp Bilimleri bünyesinde yerini almıştır. Anabilim Dalımızın ismi Nisan 2014’te   Biyoistatistik Anabilim Dalı olarak değişmiştir.

Misyon & Vizyon

MİSYON
Fakültemiz öğrencilerine, bilimsel bir araştırmayı planlayabilecek, istatistiksel analizi yapabilecek ve raporunu hazırlayabilecek düzeyde Biyoistatistik yöntembiliminin temel kavramlarını öğrenmek.

• Sağlık bilimleri alanlarında yapılan çalışmaların bilimsel değerinin yükseltilmesine katkıda bulunmak.

• Biyoistatistik yöntembiliminin gelişimine katkıda bulunmak.

VİZYON
Biyoistatistik alanında uluslararası düzeyde en önde gelen eğitim ve araştırma kurumlarından biri olmak.

Eğitim

MEZUNİYET ÖNCESİ EĞİTİME KATILIM
Fakültemiz, Dönem II Dikey Koridorunda “Temel Biyoistatistik”; Dönem III Dikey Koridorunda “Biyoistatistik I” ve Dönem IV Dikey Koridorunda “Klinik Biyoistatistik” dersleri anabilim dalımızca verilmektedir. Ayrıca Sağlık Bilimleri Fakültesi içerisinde Sağlık Yönetimi bölümünde “Biyoistatistik” dersi verilmektedir.

MEZUNİYET SONRASI EĞİTİM PROGRAMLARI
Sağlık Bilimleri Enstitüsü bünyesinde “Biyoistatistik” yükseks lisans ve “Biyoistatistik” doktora programı yürütülmektedir.Ayrıca, yine Sağlık Bilimleri içerisinde yer alan diğer lisans üstü programlardaki “Biyoistatistik” dersleride verilmektedir.

Hizmet

Mezuniyet öncesi ve sonrası eğitim  faaliyetlerinin yanında, fakültemizde ve sağlık bilimleri alanlarında yapılan araştırmalara (tez, proje,..) istatistiksel danışmanlık hizmeti verilmektedir. Yine sağlık bilimleri ile ilgili pek çok bilimsel dergiye hakemlik hizmeti verilmektedir.

İletişim
Dahili +90 212 414 20 00 – 31620 – 31219
E-posta rian@istanbul.edu.tr
URL http://www.itfbiyoistatistik.com

 

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved