E-Posta Hizmetlerinde Yapılacak Altyapı Değişikliği Revize Tarih (1 Şubat 2016)

gmail

E-Posta Hizmetlerinde Yapılacak Altyapı Değişikliği Revize Tarih (1 Şubat 2016)

YÖK tarafından Akademik Teşvik Ödeneği başvuru süresinin uzatılmasından dolayı, başvuru süresince mağduriyet yaşanmaması için aşağıda verilen geçiş tarihi 1 Şubat 2016 Saat 19:00′a ötelenmiştir.

Üniversitemizin sağlamış olduğu e-posta hizmetinin kalitesini, kapasitesini artırmak ve sürekliliğini sağlamak amacı ile e-posta hizmetinin Google’ın eğitim kurumlarına sağlamış olduğu Google Apps for Education kapsamında verilmesine Rektörlüğümüz tarafından 2015 yılı içerisinde karar verilmiştir.

1 Şubat 2016 Saat 19:00da ilgili geçiş yapılacaktır. İ.Ü. Kurumsal İletişim Portalı <kip@istanbul.edu.tr> tarafından yeni şifreniz ……….@istanbul.edu.tr uzantılı mail adreslerinize gönderilmiştir. Şifrenizi not ediniz ve geçiş sonrası e-postanız ile ilişkili tüm cihaz ve uygulamalarınızda kayıtlı şifreyi güncelleyiniz, e-posta aktarım adımlarında bu şifreyi kullanınız.

Bahse konu olan geçiş sonrası e-posta hizmetlerinde aşağıdaki iyileştirmeler hedeflenmektedir;

  • Google Mail (Gmail) üzerinde yer alacak e-posta kutularının kapasitesi 500 MB alandan “Sınırsız” kapasiteye yükselecektir.
  • Google Drive üzerinden sunulan arşiv kullanımı için “Sınırsız” kapasite kullanımına sahip olunacaktır.
  • Google Apps altında yer alan tüm uygulamalara erişim açık bulunacaktır. Gmail’in sağladığı %99.99 (uptime) kesintisiz hizmet seviyesine ulaşılacaktır. Özellikle son haftalarda yurtdışı kaynaklı olduğu düşünülen siber saldırılar, kimlik hırsızlığı (Phishing), SPAM ve DDOS ataklarına karşı üst düzey koruma sağlanacaktır.
  • Şahsi hesaplardan atılabilecek günlük e-posta sayısı 2000 adete yükselecektir.
  • E-posta hizmetleri ile birlikte, Eduroam erişimi, Kütüphane veri tabanları ve Proxy sunucularına erişimin kontrolü de aynı şifre ile gerçekleştirilecektir.

Geçiş Öncesi;

  • Personel Bilgi Yönetim Sistemi (PBYS) üzerinde kayıtlı bulunan iletişim bilgilerinizin doğruluğunu  http://pbys.istanbul.edu.tr/Portaladresinde yer alan Portal vasıtası ile kontrol ediniz ve gerekli ise güncelleyiniz.

Geçiş Anında;

  • Uluslararası alan adı sunucuları arasında senkronizasyon sebebi ile birkaç saatlik hizmet kesintisi yaşanabilir, bu süre zarfında beklediğiniz, gönderdiğiniz e-postalar, size/alıcısına ulaşmayabilir.

Geçiş Sonrası;  

  • E-posta erişimleri https://mail.google.com adresinden yapılacaktır. Mevcut E-posta hesaplarında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır. Örnek olarak ali@istanbul.edu.tr adresinde hiçbir değişiklik yapılmadan Gmail sunucularına aktarımı yapılacaktır.
  • Mevcut e-posta hesaplarının “Gelen Kutularında” yer alan e-postalar otomatik olarak taşınmayacaktır. E-postalarını taşımak isteyen akademik ve idari personelimiz tek adımda yeni e-posta kutularına aktarım ayarlaması yaparak eski sunucularda bekleyen e-postalarını yeni altyapıya çekebilecektir. Bahsi geçen e-postalar 1 Mayıs 2016 tarihine kadar ilgili sunucularda muhafaza edilecek sonrasında sunucular yayından kaldırılacaktır.
  • Outlook vb. istemci  ayarları için https://support.google.com/mail/troubleshooter/1668960?hl=tr adresindeki kılavuzu inceleyiniz.

Grup E-posta adresleri ve pasif kurumsal hesaplar ilk adımda aktarılmayacak, geçiş sonrası birimlerden talep edilmesi ile birlikte açılacaktır. Grup e-posta hesaplarının yerine Kurumsal İletişim Portalı’nın kullanımı ön plana alınacaktır.

Yönettikleri bilgi sistemi/otomasyon programları vasıtası ile e-posta gönderimi yapan birimlerin başkanlığımıza resmi yazı ile bildirimde bulunarak geçiş hazırlıkları yapmaları gerekmektedir.

Detaylı bilgilendirme için (  http://ogr.iu.edu.tr/per/   ) linkindeki dokümanı mutlaka inceleyiniz.

İstanbul Üniversitesi

Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

Bu kaydı paylaş

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved