Prof. Dr. Yunus SÖYLET : İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri “Sağlık Bilimleri Kampüsü” Olarak Yenileniyor

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ CERRAHPAŞA TIP FAKÜLTESİ VE İSTANBUL TIP FAKÜLTESİ HASTANELERİ YENİLENME PROJESİ İMZALARI, 28.12.2011 saat 11.00’de, İstanbul Üniversitesi Rektörlük Doktora Salonu’nda atıldı. Bu Proje ile İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ÇAPA VE CERRAHPAŞA KAMPÜSLERİ “SAĞLIK BİLİMLERİ KAMPÜSÜ” olarak yenilenecek.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET ile ihaleyi kazanan PROGER Firması Yöneticisi Mario Mascaruuci arasında imzalanan Sözleşmeye göre, İstanbul Üniversitesi Çapa ve Cerrahpaşa kampüslerinin yenilenme projeleri 240 gün içinde tamamlanacak.

İmza Törenine; İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET, ihaleyi kazanan PROGER Firması Yöneticisi Mario MascaruucI, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Zeynep Çiğdem KAYACAN, Prof. Dr. Alper CİHAN, Prof. Dr. Ahmet Cevat ACAR, Rektör Yardımcısı ve İstanbul Üniversitesi Hastaneleri Yönetim Kurulu Başkanı: Prof. Dr. Kamil ADALET, İstanbul Üniversitesi Genel Sekreteri: Dr. Yusuf AKÇA, İstanbul Üniversitesi Rektör Başdanışmanı Prof. Dr. Faik ÇELİK, İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanı ve Hastaneler Genel Direktörü: Yard. Doç. Dr. S. Haluk ÖZSARI, Rektör Danışmanları Prof. Dr. Oğuz ÇETİNKALE, Prof. Dr. Hasan Rıza Güven, Ali ÇAYIRLI, İstanbul Üniversitesi Hastaneleri Yönetim Kurulu Üyeleri, İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı: Prof. Dr. Bilgin SAYDAM, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanı: Prof. Dr. Özgün ENVER, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı: Prof. Dr. Hasan MERİÇ, Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı: Prof. Dr. Haydar SUR, Onkoloji Enstitüsü Müdürü: Prof. Dr. Ahmet KİZİR, Kardiyoloji Enstitüsü Başhekimi: Prof. Dr. Zerrin YİĞİT, İstanbul Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi: Prof. Dr. Mehmet Akif KARAN, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Başhekimi: Prof Dr. Şafak KARAMEHMETOĞLU, Döner Sermaye İşletme Müdürü: Prof. Dr. Recep GÜLOĞLU, Dekanlar, Ana Bilim Dalı Başkanları, çok sayıda Basın Mensubu katıldı.

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Yerleşkelerindeki Hastanelerin ve Proje amacının tanıtıldığı kısa film gösterimi ile başlayan Tören’de, imzaların atılmasını takiben, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET bir konuşma yaparak, konuşma sonrasında soruları cevaplandırdı.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET Sözleşme imzalarının atılması sonrası yaptığı konuşmasına; “Bu tarihi mekanda, tarihe bir imza atmış bulunmaktayız. Bu gururu sizlerle paylaşmaktan büyük onur duyuyor ve hepinize teşekkürlerimi sunuyorum” sözleriyle başladı.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET konuşmasında şu ana başlıklara değinmiştir;

İstanbul Üniversitesi, hakikatten bu ülkenin yüz akıdır. “İlk”leri ve “En”leri başaran tek Üniversite’dir. Toplumsal hizmet konusunda ağırlığını koyan en eski en köklü kurumlarından birisidir. Bizler, böylesine bir kurumun temsilcileri olduğumuz ve hep bir arada olduğumuz için çok şanslıyız.

En keyif aldığım günlerden bir tanesini bugün huzurunuzda yaşıyorum. İstanbul Üniversitesi, ülkemizde ilk Tıp Fakültesini kuran ve bünyesinde iki Tıp Fakültesini barındıran bir yapı olarak ilk örnektir. Bunların yanı sıra genel olarak bakıldığında;

–  Fen Fakültesi

–  Temel Bilimler Fakültesi

–  Eczacılık Fakültesi

–  Hemşirelik Fakültesi’ni kuran ilk üniversitedir.

Yani İstanbul Üniversitesi, “İLK” ve “EN” lerin yeridir.

Bugün attığımız bu adımla, emek ve deneyimlerini esirgemeyen eşiz insan kaynakları ile bu projeyi sonuna kadar takip edip birlikte tamamlayacağız.

Yılların hayali gerçekleşiyor. İki Sağlık Bilimleri Kampüsümüzü geleceğe taşımak, adımların en önemlisi ve bizi en çok sevindiren budur. Çünkü önce projeleri hayal etmeniz ve kafanızda bitirmeniz gerekiyor.  Biz buna inanarak, önce kendi içimizde projeler yaptık, bozduk, bir daha yaptık,  değiştirdik. Elli yıllık vizyonumuzu üstlenecek şekilde bir proje olduğunu baştan bu yana hep kabul ettik.

İstanbul Üniversitesi, bu ülkenin hem ilk hem de en çok sağlıkla ilgili biyolog, fizikçi, temel bilimler vb. branşlarda çalışan hekim yetiştiren, akademik üretimin en önemli payına sahip bir kurumdur. Bunları sadece Türkiye değil dünya ilmine de sunmuştur.

İstanbul Üniversitesi olarak hayalimizin bazı başlıkları şunlardı:

–  Öğrencilerimize çağdaş bir hizmet sunmak ve “Öğrenci Odaklı” olmak.

–  Sınıflarda ve yurtlarda öğrenci başına düşen ideal ve çağdaş metrekareyi hesaplamak,

–  Kampüs içersinde öğrencilerin yürüyüş mesafesinde kantinlerin, spor komplekslerinin yer almasını sağlamak,

–  Çalışanlarımızın motive olmasını sağlamak için modern ve sağlam binalar kurmak,

–  Önceden planlayarak, 30-40 yıllığına laboratuarlarımızı doğru noktalara inşa etmek,

–  Birimler arası geçişlerde hastalarımızın yağmur altında perişan olmaması için birbirine geçişli estetik ve fiziksel altyapısı sağlam binalar kurmak,

–  Multidisipliner çalışma merkezlerinin sayısını arttırıp ülkemize ve dünyaya kazandırmak,

–  Otopark keşmekeşinden kurtulmak.

Bu yeniden yapılanma sürecinde Devletin ilgili tüm kademeleri ile görüşmeler yapıldı. Özellikle yeniden yapılanma sürecine dahil edilen hastaneler için “Çevre Dostu Teknoloji”lerden faydalanarak, hastanelerin bulundukları yerde yapılanmasının gayreti içerisindeyiz. Sağlık Bilimleri kampüslerini de bu irade ile yapıyoruz.

Bu üç senelik süreçte bizden desteklerini esirgemeyen; Yapı İşleri’ne, konuştuğumuz her mensubumuza, ilgili Devlet kademelerine, Fatih Belediyesi’ne, Özellikle de Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımıza gönülden teşekkürlerimi sunmak istiyorum.

Bu aşamaya gelirken, elimizde Cerrahpaşa Kampüsünde Adalet Bakanlığı’na 99 yıllığına tahsis edilmiş 12 dönümlük bir arazi vardı. Oradan başladık. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nin % 25’inin tapusu bizde değildi. İstanbul Tıp Fakültesi ise % 50’sinin tapusu bizim elimizdeydi. Çok ciddi bir emek ve bürokrasi ile ortak çalışarak elde etiğimiz sonuç şudur:

–  Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde % 75 ile başladığımız tapu işlemi şimdi % 99’a

–  İstanbul Tıp Fakültesi’nde %50 ile başladığımız tapu işlemi ise şimdi yine % 99’a yükselmiştir.

En büyük alkışı, bizimle koordineli çalışan kurum ve kişiler, Genel Sekreterlik Makamı, Yapı İşleri Daire Başkanlığı, özellikle de çok emekleri geçen Oğuz ÇETİNKALE Hocam hak etmiştir. Kendisine teşekkür ediyorum. Yine, aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde bu alanda çalışan ve yaşayan, bana Danışmanlık yapan Ali ÇAYIRLI’ya katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

Bizim için en önemli aşama, bu ihale safhası olmuştur. İhaleyi deneyimli bir firma kazansın istiyorduk. Nitekim öyle de oldu. Proger Firması ile başlayan bu süreç, bizlerin görüş ve önerileri işleyecek, birlikte çalışılacağız. Değerli Hocalarımız çok şeffaf bir ihale ortaya çıkardılar. Hiç şikayet ve itiraz olmadan bu süreç tamamlandı.

Tüm fakültelerimiz, Sağlık Bilimleri Fakültelerimiz ve Meslek Yüksek Okullarımız için Devlet Planlama Teşkilatı’ndan 30 milyar bütçesini aldığımız, en büyük projemiz olan Hulusi Behçet Merkezimizden, bu kampüslerimizde hep beraber faydalanmak istiyoruz.

Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler. Allah utandırmasın.”

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus SÖYLET konuşması sonrasında basın mensuplarının sorularını cevaplandırmıştır.

SORU

Bu kampüslerin İkitelli’de kurulacağına yönelik bilgiler vardı, Neden Cerrahpaşa Tıp ve İstanbul Tıp Fakültelerinde devam kararı alındı? İkitelli ne olacak?

CEVAP

Sayın Başbakanımız, Belediye Başkanlığı döneminde İstanbul’a çok hizmet vermiş ve İstanbul Üniversitesi’nin tüm Fakültelerini en ince detayına kadar bilen bir insandır. Bu uzun bir süreç olup üç yıllık bir çalışmanın sonucudur. Biz, taşınmalı mıyız yoksa bu işi yerimizde mi yapmalıyız diye danışmanlık hizmeti aldık, İstanbul’un, dünyanın deneyimlerini, sosyoekonomik, kültürel, jeolojik analizler yaptık, kentsel dönüşüm projeleri de göz önüne alınarak bu konuda birtakım bilimsel çalışmalar yaptık. Bu çalışmaların sonucunda, İstanbul Üniversitesi’nin marka değeri taşıyan, herkes tarafından ismiyle bilinen Çapa ve Cerrahpaşa isimlerine sadık kalarak, Kent Üniversitesi avantajının bulundukları yerde devam ettirilmesi konusunda Devletimizin tüm kademeleri ile hemfikir olduk.

İkitelli’nin durumuna gelince; İstanbul’da 40’ı aşkın Üniversite var ve İstanbul Üniversitesi’nin destek vermediği, Hocasını göndermediği hiçbir kurum yok. Bizden yardım isteyen her kuruma biz her zaman destek veriyoruz ve vermeye de devam edeceğiz. Gidilmesi gerekiyorsa, ben de dahil olmak üzere, bütün Hocalarımız gideriz. Kendi kurumlarımızda da, öğrenci yetiştirme gibi görevlerimizi yapmaya devam ederiz. İstanbul Üniversitesi’nin gücü her şeye yeter.

SORU

Proje ne zaman sona erecek ve maliyeti ne olacak? Projeyi kamuoyuna sunabilecek bir rapor var mı? İhaleyi kazanan firma yabancı mı?

CEVAP

Proje 240 günlük bir ön çalışma sonucunda temellendirilecektir. Bu süreyi çok verimli bir bir şekilde değerlendirmeliyiz. Bu süreçte birçok soruya cevap verme imkanı bulacağız. Her şey yolunda giderse 240 gün sonra temel atmayı düşünüyoruz.

Projenin maliyeti ortalama olarak 1,5 milyar Türk Lirasıdır. Başbakanımızın da onayını aldık. Projenin maliyeti büyük ve biz böyle büyük miktardaki bir parayı yönetmek istemeyiz. Bu konuda, Türkiye’de kendisini kanıtlamış bir kurum var: TOKİ. Onların deneyimlerinden yararlanmak isteriz.

İhaleyi kazanan danışmanlık firması İtalyan bir şirket; ama Türk Konsorsiyumu. İtalya’da kurulmuş bir şirket olup, İtalya’nın en büyük danışmanlık firmalarından birisidir. Türkiye’deki faaliyetlerine bir Türk gibi devam etme eğiliminde olan bir firmadır.

SORU

Kamu Hastaneleri’nden destek aldınız mı?

CEVAP

Samatya’da bulunan İstanbul Hastanesi ile Cerrahpaşa Kampüsünde yan yanayız. Ben nasıl diyorsam ki, hizmet için neresi olursa olsun fark etmez koşarım, her türlü desteği İstanbul Üniversitesi olarak sağlarım; Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Müdürlüğü de aynı şeyi düşünür. İstanbul Hastanesi bize çok yakın ve yeni güçlendirildi. İhtiyaç olursa Sayın Başbakanımız’dan talep ederiz. Özellikle, Sayın Başbakanımız bu projenin başarılı bir biçimde yürütülmesini destekliyor, tabii ki Sayın Cumhurbaşkanımız da aynı şekilde destek vermektedirler.

Bu kaydı paylaş