Göz Hastalıkları Anabilim Dalı

Tel +90 212 414 22 73
Dahili +90 212 414 20 00 – 31381
Fax +90 212 414 20 26
E-posta    itfgoz@istanbul.edu.tr
URL http://www.istanbul.edu.tr/itf/goz/
   
TARİHÇE
27 Mayıs 1960 ihtilaline kadar İstanbul Üniversitesi bünyesinde bir tek Tıp Fakültesi mevcuttu ve Göz kliniği Cerrahpaşa yerleşkesindeydi. Klinik başkanı Ord. Prof. Dr. Naci Bengisu’ ydu.27 Mayıs askeri darbesinden sonra işlerine son verilen 147 öğretim üyesi içinde Naci Bengisu da vardı. N. Bengisu’ dan sonra Göz kliniği başkanı Prof. Dr. Necdet Sezer oldu. Daha sonra 147 öğretim üyesi çıkartılan bir yasayla tekrar görevlerine geri döndüler. Geri dönenler ile görevde kalmış olanlar arasındaki çekişmeler Tıp fakültesinde büyük huzursuzluğa yol açtı. 1965 yılında İstanbul Tıp Fakülteleri reorganizasyonu çerçevesinde İstanbul Tıp Fakültesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi adlarında iki tıp fakültesinin kurulması kararlaştırıldı. İstanbul Tıp Göz kliniği Çapa yerleşkesinde Radyoloji kliniği için hazırlanmakta olan şimdi de içinde bulunduğu binaya geçti. Cerrahpaşa’ da Prof. Necdet Sezer ve Doç. Nejat Ayberk  kaldılar. Ord. Prof. Dr. Naci Bengisu ve Doç. Demir Başar’ da Çapa’ ya İstanbul Tıp Göz kliniğini kurdular. Kadroda uzman Muhsin Kaya İdil ile asistan Fazıl Sezen ve Aydın Uygur vardı. Daha sonra da uzman Ünal Bengisu, asistan Meri Urgancığlu ve Turan Sezen kadroya katıldılar. Çapa’ nın bu çekirdek kadrosu büyük bir uyum içinde yurt içinde ve yurt dışında birçok başarıya imza atmışlardır. Kliniğin kurulmasından beş yıl sonra Şaşılık, Kontak Lens, Retina, Glokom ve Anjiografi bölümleri kurulmuştur.

1973 yılında Naci Bengisu’ nun emekli olmasından sonra Anabilim Dalı Başkanlığı’ na Prof. Demir Başar geçmiştir. 1978 yılında Naci Bengisu vefat etmiştir.

1979 yılında çıkartılan Tamgün Yasasından sonra klinikte beklenmedik gelişmeler olmuş ve Prof. Dr. Demir Başar emekli olarak görevinden ayrılmış, Prof. Ünal Bengisu da emeklilik süresi dolmadan görevinden istifa ederek ayrılmıştır. Kürsü AD Başkanı Prof. Muhsin İdil olmuş daha sonra o da üniversiteden emekli olarak ayrılmış ve başkanlık Prof. Fazıl Sezen’ e geçmiştir.

27.10.1986 tarihinde 260 sayılı yasa gereği istifa etmiş olan Prof. Dr. Demir Başar tekrar kliniğe dönmüş ve Anabilim Dalı Başkanı seçilmiştir. 1990 yıllarına  kadar kliniğin diğer birimlerinin oluşturulmasına devam edilmiştir. 1994- 1995 yıllarında yapılan ek kat inşaatıyla klinik üç modern ameliyathaneye kavuşturulmuştur.  1995 yılında Prof. Dr. Demir Başar emekli olmuş ve Prof. Dr. Fazıl Sezen 2004 yılı sonuna dek Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmüştür. Bu tarihten 28.12.2010 tarihine kadar Prof. Dr. Ahmet Gücükoğlu Anabilim Dalı Başkanlığını yürütmüştür. 28.12.2010 tarihinden itibaren Anabilim Dalı Başkanlığını Prof. Dr. Koray  Akarçay  yürütmektedir.

Prof. Dr. Naci Bengisu ve Prof. Dr. Demir Başar dışında tüm öğretim üyelerimiz bu değerli kişilerin  kurmuş oldukları bu Anabilim Dalında yetişmiş, Doçent ve Profesör olmuşlardır. Ayrıca günümüze dek 200’e yakın uzmanlık öğrencisi uzmanlık kazanmışlardır.

   
AKADEMİK KADRO
Prof.Dr. Koray AKARÇAY ANABİLİM DALI BAŞKANI


Prof. Dr. Lale KÖZER BİLGİN Prof. Dr. Nilüfer GÖZÜM
Prof. Dr. Fatma Nilüfer ALPARSLAN Prof. Dr. Acun GEZER
Prof. Dr. Belgin İZGİ Doç. Dr. Samuray TUNCER
Prof. Dr. Nur Kır MERCÜL Doç. Dr. Barış YENİAD
Prof. Dr. Nuriye İlknur TUĞAL TUTKUN
BAŞ ASİSTAN
Doç. Dr. Barış YENİAD Uzm. Dr. Zafer CEBECİ

 

DEPARTMANLARIMIZ SORUMLU ÖĞRETİM ÜYESİ


Refraktif Cerrahi Prof. Dr. Ahmet GÜCÜKOĞLU
Okuloplasti Kontakt Lens Prof. Dr. Lale KÖZER BİLGİN
Kornea Prof.Dr. Koray AKARÇAY
Prof. Dr. Fatma Nilüfer ALPARSLAN
Retina Prof.Dr. Koray AKARÇAY
Prof. Dr. Nur Kır MERCÜL
Katarakt Prof. Dr. Nilüfer GÖZÜM
Glokom Prof. Dr. Belgin İZGİ
Uvea Prof. Dr. Nuriye İlknur TUĞAL TUTKUN
Şaşılık Prof. Dr. Acun GEZER
Tümör – Travma Doç. Dr. Samuray TUNCER

 

 

 

 

 

Güncelleme: 30.07.2012

İstanbul Üniversitesi © 2017 All Rights Reserved