İntörnlere Filmler 2016

IMG_4261

Proje koordinatörlüğünü öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Mehmet Şükrü Sever ve  Doç. Dr. Halil Yazıcı’nın yürütmekte olduğu “İntörnlere Filmler” adlı eğitim programı, Fakültemiz ve farklı tıp fakültelerinden öğrencilerin katılımı ile 27 – 28 /09/2016 tarihlerinde Prof. Dr. Aziz Sancar Amfisinde gerçekleşti.

Program 2 temel amaca yönelikti:

  1. İntörn doktorlara öğrencilik döneminin bitmekte ve hekimlik hayatının başlamakta olduğu konusunda kapsamlı bir uyarıda bulunmak
  2. Farklı el becerilerinin video filmler / maketler / canlı hastalar üzerinde ve deneyimli uzmanlar eşliğinde uygulanmasını göstermek.

Son yıla başlarken, bir pratisyen hekimin “mesleğe ısıtılması” hayati önem taşır. “İntörnlere Filmler” programı filmlerin gösterilmesine ek olarak indikasyonlar, komplikasyonlar ve kontrindikasyonlar hakkında geniş bir tartışma ortamı oluşturmayı  da amaçladı.

Programda işlenen başlıca konular: Kardiyopulmoner resüsitasyon, Havayolu yerleştirilmesi, Orotrakeal intübasyon, Pozitif basınçlı ventilasyon, Periferik venöz kanülasyon, Arter ponksiyonu, Parasentez, Torasentez, Nazogastrik sonda takılması, Krikotiroidotomi, El hijyeni- cerrahi el yıkama- steril eldiven giyilmesi, Yırtıkların tamiri – cerrahi dikiş atılması / alınması, Apse insizyonu ve drenaj yapılması, Erkeklerde ve kadınlarda Foley kateter takılması + sistostomi, İntraossöz sıvı verilmesi + Hipodermoklizis+im+sc  inj, Lomber ponksiyon, Sengstaken-Blakemore sonda takılması, Temel atelleme teknikleri, Doğum yaptırılması.

Program 112 eğitim ekibinin katkıları ile bu yıl daha da zengin bir hale getirildi.

Fakültemizden ve çevre fakültelerden yaklaşık 400 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilen program bu yıl da çok olumlu geri bildirimler ile sona erdi.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Fakülte yönetim kuruluna programın işleyişi hakkında rapor sunulacak ve geri bildirimler doğrultusunda bir sonrasi yılın programı yapılacaktır.

FOTOĞRAFLARA ERİŞİM İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Bu kaydı paylaş

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved