Ulusal Anatomi Haftası

kadavra

Türk Anatomi ve Klinik Anatomi Derneği tarafından ilk defa 2012 yılında ”Ulusal Anatomi Haftası” olarak başlayan ve 24 Ekim–31 Ekim tarihleri arasında yürütülen bu kampanya, yapılan bir takım etkinliklerle gönüllülük esasına göre bedenini kadavra olarak bağışlama konusunda toplumsal duyarlılığı artırma ve Tıp eğitimi bakımından oldukça önem arz etmektedir.

 

Tıp Fakültesi öğrencileri ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin eğitiminde kadavra vazgeçilmez bir eğitim materyalidir. Günümüzde yeni ameliyat teknikleri geliştirerek komplikasyonları en aza indirmek için planlanan kadavra çalışmaları da oldukça önem kazanmıştır. Bütün bunların dışında teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlemesi sonucunda cerrahi girişimlerde kullanılan endoskopik aletler rutine girmiştir. Bu nedenle Tıp Fakültesi öğrencilerinin eğitiminde ve bunun yanında toplumumuza gelişmiş toplumlarda sunulan tedavi yöntemlerinden yararlanma imkânı sağlamak için de kadavra teminini çok önem taşımaktadır.

 

”Bağışlayın Bedeniniz Tıp Eğitiminde Yaşasın” adlı kampanyada amacımız, Organ Bağışı gibi, vatandaşlarımızı çok kutsal bir hareket olarak Bedenlerini ölüm sonrası Tıp eğitiminde kullandırabilmek ve bunun sosyal değerini paylaşabilmektir. Bugüne kadar bu değerli kararı veren tüm bağışçılarımıza şükran borçluyuz.

 

Beden (Kadavra) Bağışıyla ilgili detaylı bilgi için Anatomi Anabilim Dalımızın sayfasını inceleyiniz.

Bu kaydı paylaş

İstanbul Üniversitesi © 2018 All Rights Reserved