Fakültemiz Koronavirüs İleri Tetkik Merkezi'ne COVID-19 Numune Alma Kabini Kuruldu.


İstanbul Tıp Fakültesi Koronavirüs İleri Tetkik Merkezi girişine Türkiye’de ilk olarak geliştirilen teknoloji desteği ile negatif basınç teknolojisine sahip olan “COVID-19 Numune Alma Kabini” kuruldu. Kabin, COVID-19 ve diğer partikül yolu ile bulaşma ihtimali olan her türlü hastalığa karşı hem hekimlerimizi hem de hastalarımızı numune alma sırasında koruyacak. Temiz Oda Teknolojileri Derneği Başkanı Haşim Solmaz ve derneğin Genel Sekreteri Metin Kenter, “COVID-19 Numune Alma Kabini”nin kullanımını anlattı, cihaz güvenliğinin sağlanması konusunda bilgi verdi.Kabin nasıl bir koruma sağlayacak?
Negatif basınçlı kabin, hastanın bulunduğu alandaki havanın numune alım alanı dışına yayılmasını engelleyerek koruma sağlıyor. Kabinin kullanımıyla hastanın bulunduğu alandan, numune alan sağlık çalışanına havanın geçişi engellenerek bulaş riski azalacak. Ayrıca, hasta çıktığında, hastanın giriş yaptığı alandaki havayı temizleyip bir sonraki hastaya da hijyenik bir alan oluşturarak hastalar arasında bulaşmayı engelleyecek.
Kabin ile hem sağlık çalışanlarımızın hem de hastalarımızın korunması hedefleniyor. Negatif basınç teknolojisinin sağladığı steril ortamda numune alınarak COVID-19 testleri hızla sürdürülmeye devam edecek.