İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden Açıklama

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nden Açıklama

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde “bir hastanın COVİD-19 pozitif olmasına rağmen evine gönderildiği ve sistemde yatan hasta olarak gösterildiğine dair bazı basın-yayın organlarında çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Hastanemiz veri tabanlarında ismi geçen hastanın veya yakınlarının 2020 yılına ait güncel kayıtları bulunmamaktadır.
Doğru olmayan bu haber yapılırken hiçbir medya mensubu yönetime konuyla ilgili başvuruda bulunmamış, kaynağı belirsiz bu iddiaların doğruluğunu teyit etme konusunda tarafımıza gelen hiçbir bilgi isteği olmamıştır.

İstanbul Tıp Fakültesi sağlık çalışanları çok büyük bir özveri ve fedakarlıkla ülkemizi tehdit eden küresel salgına karşı mücadele etmekte, sağlık hizmetlerinin aksamadan yürütülmesini sağlamaktadır. Bu tür gerçek olmayan haberlerin hiçbir araştırma yapmadan yayınlanması basın meslek ilkelerine aykırı olduğu gibi, ülkemizin olağanüstü bir dönemden geçtiği bugünlerde çok büyük bir sorumsuzluk örneği olarak değerlendirilmektedir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İ.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Yönetimi